تماس با ما  تماس با ما   لینک دوستان  لینک دوستان   رویدادها  رویدادها   لیست قیمت  لیست قیمت   گالری  گالری   کاتالوگ  کاتالوگ   نمایندگی  نمایندگی   تولیدات آبسان  تولیدات آبسان   محصولات  محصولات   درباره ما  درباره ما   صفحه اول  صفحه اول  رویدادها  اخبار سایت  آخرین اخبار آبیاری

رویدادها ، اخبار سایت ، آخرین اخبار آبیاری

اجرای سالانه 400 هزار هکتار آبیاری تحت فشار نیازمند 3 هزار میلیارد تومان اعتبار است

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی سال 94 نزدیک به 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده و 60 هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی مراد اکبری در نشست معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر افزود: اجرای 54 هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار با تخصیص 302 میلیارد تومان اعتبار دولتی صورت گرفته است. وی پیش بینی اعتبار سال جاری معاونت آب و خاک را 1217 میلیارد تومان عنوان کرد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سال 93 سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح 160 هزار هکتار از اراضی اجرا شده است.
به گفته اکبری،امسال سیستم آبیاری قطره ای در سطح 26 هزار هکتار و سیستم آبیاری بارانی در سطح 25 هزار هکتار اجرا شده است.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه، سالانه 400 هزار هکتار اجرای سیستم آبیاری تحت فشار با اعتبار مورد نیاز 3 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
وی پیشنهاد کرد که با توجه به محدودیت موضوع سد سازی در کشور، منابع اعتباری آن به سمت سیستم آبیاری تحت فشار، سوق داده شود.
اکبری در مورد طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام نیز تصریح کرد: با احداث شبکه‌های فرعی از 312 هزار هکتار تخصیص به هنگام آب، 67 هزار هکتار در این اراضی به اتمام رسیده است.
وی سطح زهکشی‌های زیرزمینی در اراضی طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام را نزدیک به 136 هزار هکتار و سطح تجهیز و نوسازی این اراضی را نزدیک به 112 هزار هکتار عنوان کرد.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله در سیستان نیز گفت: تاکنون برای اجرای این طرح 121 میلیار د تومان اعتبار اختصاص یافته و عملیات فیزیکی در سطح 7700 هکتار در این اراضی به اتمام رسیده است.
وی از ورود 22 پیمانکار جدید به عرصه عملیات در طرح سیستان اشاره کرد و افزود: ورود این پیمانکارها به انجام عملیات، سرعت می‌دهد.

**************************************************************************************************
 
رشد اعتبارات كشاورزی در بودجه سال 95
 

 

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور با بیان اینكه محدودیت‌هایی در دولت وجود دارد‌، گفت: اما در بودجه 95، اعتبارات تحقیقات كشاورزی، دامپزشكی، آبیاری تحت فشار، آبخیزداری و دانه‌های روغنی تقویت می‌شود. به گزارش فارس، حمید پورمحمدی، معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور امروز در نشست معاونان و مدیران جهاد كشاورزی با معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینكه وزارت جهاد كشاورزی اهتمام خوبی بر سیاست اقتصاد مقاومتی دارد، ‌گفت: برنامه امنیت غذایی از برنامه‌های 12‌گانه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر عهده وزارت جهاد است كه برای اجرای آن وزیر جهاد 10 مجری تعیین كرده است. وی افزود: وزارت جهاد كشاورزی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خوبی دارد و به همین دلیل می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر بخش‌ها باشد. پورمحمدی اظهار كرد: با وجود تمام محدودیت‌های دولت سعی شده تا در بودجه سال 95، اعتبارات تحقیقات كشاورزی، دامپزشكی، آبیاری تحت فشار، آبخیزداری و دانه‌های روغنی تقویت شود. وی افزود: همچنین درصدد هستیم تا مزایای كاركنان وزارت جهاد كشاورزی مورد بازنگری قرار گیرد. معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور تصریح كرد: ما می‌خواهیم وزارت جهاد كشاورزی را به عنوان یك الگو و مدل در اجرای اقتصاد مقاومتی قرار دهیم تا سایر بخش‌ها هم بتوانند آن را اجرا كنند. وی افزود: چرا كه حرف بخش كشاورزی قابل فهم و عملكرد آنها قابل نظارت‌تر از سایر بخش‌ها است.

************************************************************************************

افزایش 3 برابری راندمان تولید در گرو اجرای سیستم نوین آبیاری


عضوکمیسیون کشاورزی گفت: با اجرای سیستم های نوین آبیاری راندمان تولید تاسه برابر در هکتار در مقایسه با روش های غرقابی افزایش می یابد.
هدایت الله میر مراد زهی عضوکمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگارارن جوان، درخصوص توسعه سیستم های نوین آبیاری در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه  که اکثر بخش های کشاورزی مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار باشند زیرا استفاده صحیح و درست از سیستم های آبیاری راندمان برنامه ریزی شده بهره وری را افزایش می دهند.
وی افزود: در سال جاری با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش بارش در کشور حدود یک میلیارد و ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان بودجه برای اجرای سیستم های نوین در نظر گرفته شده تا بتوانیم با اجرایان در مزارع کشاورزی بیش از پیش شاهد توسعه اراضی کشاورزی خود به سیستم های آبیاری باشیم.
میر مراد زهی بیان کرد: در حال حاضر راندمان بهره وری ۳۶ الی ۳۷ در صد است که با اجرای سیستم های تحت فشار راندمان تولید تاسه برابر افزایش می یابد و به همین خاطر لازم است دولت همواره حمایت های لازم را داشته باشد.

*************************************************************
 
اختصاص 182 میلیارد تومان به اجرای پروژه های آبی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، علی رضا رشیدیان در جلسه بررسی مشکلات شهرستان گناباد کم آبی را یکی از چالش های مهم کشور و استان برشمرد اظهار کرد: بیش از 90 درصد آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی است که با مکانیزه کردن کشاورزی، اجرای روش های نوین آبیاری، اصلاح بذر و توسعه  کشت های گلخانه ای می توان این مصرف را کم کرد.وی وجود قنات های تارخی و کهن از جمله قنات قصبه را نشان از درایت و هوشیاری مردم این دیار دانست گفت: ساکنان این منطقه در سالیان گذشته توانستند با استفاده از دانش بومی بر خشکسالی فائق آمده و در حوزه دامداری و کشاورزی به پیشرفت های قابل توجهی دست یابند. استاندار خراسان رضوی صنعت گناباد را قابل توسعه و گسترش دانست و تصریح کرد: باید از طریق پرداخت تسهیلات و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان، بتوانیم بخش تولید را پویا تر کنیم. رشیدیان افزود: ظرفیت های گردشگری فراوانی در این شهرستان وجود دارد که باید از آن ها به نحو شایسته و مطلوبی استفاده شود و در همین راستا تامین زیر ساخت های آن با جدیت دنبال می شود. وی رسیدگی به محورهای منتهی به شهرستان از جمله گناباد – بجستان، گناباد-  خواف و دوغارون را از جمله مواردی دانست که در رونق گردشگری و اشتغال منطقه تاثیر به سزایی دارد. استاندار خراسان رضوی با بیان این که گناباد در منطقه میانی مرزهای شرقی قرار دارد، گفت: تکمیل فرودگاه گناباد برای استان اهمیت راهبردی دارد.رشیدیان در ادامه با بیان اینکه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیئت های اجرایی با اتکا بر دو اصل رعایت قانون و بی طرفی به اتمام رسیده، اظهار داشت: ثبت نام گسترده کاندیداها از بین گروه ها و جناح های سیاسی مختلف نشان از تحقق اصل مردم سالاری دینی در انتخابات دارد.وی با اشاره به همراهی دولت و ملت که اصل اساسی تحقق قدرت بی بدیل نظام جمهوری اسلامی است، افزود: با حضور مقام معظم رهبری در راس نظام شاهد اقتدار بیش از پیش دولت، ملت و کشور هستیم.استاندار خراسان رضوی از توجه به الزامات اقتصاد مقاومتی در تدوین برنامه های دولت در سال 95 و برنامه ششم توسعه به عنوان یک نقطه قوت یاد و خاطرنشان کرد: دولت فرمانده اصلی اجرای این سیاست ها در جامعه است و در استان با تکیه براین سیاست ها برنامه ها تدوین شده است.آغاز عملیات اجرایی احداث کلینیک تخصصی ویژه دانشگاه علوم پزشکی گناباد علی رضا رشیدیان در ادامه برنامه های سفر خود به گناباد، از روند عملیات اجرایی بیمارستان 256 تختوابی این شهرستان بازدید کرد.  وی همچنین دستور آغاز عملیات اجرایی کلینیک تخصصی این بیمارستان که از جمله طرح های تحول نظام سلامت در شهرستان است را صار کرد. استاندار خراسان رضوی اجرای طرح تحول نظام سلامت را یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید و در راستای منویات مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) مبنی بر کاهش دغدغه های مالی بیماران، دانست. رشیدیان خاطر نشان کرد: برای اجرای این پروژه مهم سه میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که در مرحله ی نخست، یک میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.


*************************************************************************************************


اولین مزرعه تمام اتوماتیک جهان


اتحاد خبر: شرکتی ژاپنی اعلام کرد اولین مزرعه تمام اتوماتیک جهان که روبات‌ها کنترل تمامی مراحل از آبیاری گرفته تا برداشت محصول را در آن را به دست دارند، افتتاح می‌کند.

همشهری آنلاین نوشت؛ براساس گزارش دیسكاوری، شركت Spread در كیوتو می‌گوید این مزرعه فعالیت خود را از اواسط سال 2017 آغاز خواهد‌كرد و به تولید روزانه 30 هزار كاهو خواهد‌پرداخت. این شركت امیدوار است تا در طول پنج سال میزان تولید محصولات خود را به پنج میلیون برساند.

اتحاد خبر: شرکتی ژاپنی اعلام کرد اولین مزرعه تمام اتوماتیک جهان که روبات‌ها کنترل تمامی مراحل از آبیاری گرفته تا برداشت محصول را در آن را به دست دارند، افتتاح می‌کند.

اتحاد خبر: شرکتی ژاپنی اعلام کرد اولین مزرعه تمام اتوماتیک جهان که روبات‌ها کنترل تمامی مراحل از آبیاری گرفته تا برداشت محصول را در آن را به دست دارند، افتتاح می‌کند.

همشهری آنلاین نوشت؛ براساس گزارش دیسكاوری، شركت Spread در كیوتو می‌گوید این مزرعه فعالیت خود را از اواسط سال 2017 آغاز خواهد‌كرد و به تولید روزانه 30 هزار كاهو خواهد‌پرداخت. این شركت امیدوار است تا در طول پنج سال میزان تولید محصولات خود را به پنج میلیون برساند.

اولین مزرعه تمام اتوماتیک جهان +عکس

این مزرعه 4400 متر مربعی دارای طبقه‌بندی از كف تا سقف است كه محصولات در میان این طبقات كشت داده می‌شوند. به گفته شركت Spread كشت دانه‌ها توسط انسان‌ها انجام خواهد‌شد،‌اما بقیه فرایند نگهداری،‌آبیاری و برداشت به عهده روبات‌ها خواهد‌بود.

استفاده از نیروهای روباتیك در كشت و زرع می‌تواند هزینه‌های مزرعه را به نیم برساند و مصرف انرژی در آن را به یك سوم كاهش دهد. كاهو‌های این مزرعه كه هیچ‌نوع آفت‌كشی دریافت نكرده‌اند،‌ نسبت به كاهو‌هایی كه در مزارع عادی كشت داده می‌شوند از بتا‌كاروتن بیشتری نیز برخوردارند.

ژاپن عاشق روبات روز به روز گرایش بیشتری به استفاده از نیروهای روباتیك پیدا می‌كند تا به این شكل كمبود نیروی كار خود كه حاصل از سالخوردگی جمعیت این كشور است،‌جبران كنند.

*************************************************************************************************


 برای مقابله با تغییرات اقلیمی به اصلاحاتی نیاز داریم

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برای مقابله با تغییرات اقلیمی هیچ چاره‌ای به جز اصلاح فرایند کشاورزی و تغییرات بنیادین الگوی آبیاری و همچنین به روز رسانی فنی و علمی، صنعت، دامداری، مصارف شهری و تغییرات فرهنگی نداریم.

به گزارش ایسنا‌، معصومه ابتکار در همایش روز جهانی تالاب‌ها به مناسبت چهل و پنجمین سال تأسیس کنوانسیون رامسر با اشاره به تغییرات اقلیمی و زیست‌بوم زمین، اظهار کرد: رویه‌های گذشته باید با همکاری همه سازمان‌ها، ارگان‌ها، نهادها و عوامل مرتبط تغییر کند.

وی افزود: کشاورزان باید الگوهای برداشت از آب‌های طبیعی را به کمک تسهیلات و امکانات خوبی که توسط دولت یازدهم پیش‌بینی شده تغییر دهند. برداشت‌های آب باید منطقی و منطبق بر شرایط آبی و اقلیمی کشور تغییر کند و تلاش داریم همگام با رویکردی جهانی گام‌های مؤثری برداریم. به همین علت در 27 ماه گذشته اقدامات بسیاری برای حفظ محیط‌زیست و تالاب‌ها انجام شده است.

ابتکار اضافه کرد: به عنوان مثال در اصفهان کاهش چشمگیر تعداد روزهای هوای ناسالم را شاهد بودیم و روزهای سالم از سال 92 تا امروز سه برابر شده است.این گونه تلاش‌ها را تا احیای کامل تالاب گاوخونی، رودخانه زاینده رود و همه محیط‌زیست کشور ادامه خواهیم داد. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: توسعه پایدار و حفظ‌زیست کره زمین از مسائل کلیدی دولت یازدهم قلمداد می‌شود که با اهداف توسعه پایدار و سیاست‌گذاری‌های محلی، منطقه‌ای، ملی و فراملی تلاش در حفظ محیط‌زیست در دستور کار است. وی افزود: باید به جز گاوخونی، شادگان، هامون، انزلی، بختگان، همه دیگر مواهب ایران زمین را بزرگداشت بداریم.باید به ارزش اقتصادی تالاب‌ها توجه تازه‌ای کنیم و تلاش کنیم محاسبات و آورده‌های مالی تالاب‌ها و عناصر طبیعی را به اقتصاد کشور وارد کنیم و بدانیم اگرچه با خشک کردن یک تالاب در واقع در حال سودآوری هستیم، اما در واقع به خودمان آسیب می‌زنیم.

ابتکار تاکید کرد: باید همه فعالیت‌هایی که به نوعی به محیط‌زیست بازمی‌گردد را مورد رصد قرار دهیم و در ادامه سیاست‌های دولت یازدهم، ارزیابی زیست محیطی را به عنوان یک ساز و کار جدی برای توسعه در فرایند برنامه‌های توسعه وارد کنیم.اهمیت به معیشت مردم، منابع آب و تنوع زیستی توأمان در لایحه برنامه ششم توسعه مورد توجه واقع شده است.

**** **  ************************************************************************************** 

                                 

  عناوين مرتبط :